Galeria
MALACHIT (KOMPLEXLAGER 12)
To kryptonim podziemnej fabryki zbrojeniowej, budowanej przez III Rzeszę, w czasie II wojny światowej w górach Harzu. Pracę nad tym przedsięwzięciem rozpoczęto w kwietniu 1944 roku. Siłę roboczą stanowili tutaj więźniowie jednej z fili niemieckiego obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. Pod ziemią planowano uruchomić produkcję silników odrzutowych firmy Junkers Motorenwerke Dessau, montowanych między innymi w Messerschmitt-cie Me 262. Gorączkowe prace trwały nieprzerwanie do kwietnia 1945 roku. W tym czasie udało się wykonać 13km sztolni i podziemnych hal, uzyskując większość z planowanych 75000m² powierzchni użytkowej oraz częściowo uruchomić produkcję.
W 1976 roku obiekt został przejęty przez siły zbrojne NRD, w celu przekształcenia go na podziemny magazyn amunicji i zasobów materiałowych na wypadek wojny atomowej. Zdecydowano się wtedy gruntownie zmodernizować 40000m² podziemnych wyrobisk. Całość przedsięwzięcia ukończono w maju 1984 roku, nadając mu kryptonim Komplexlager 12. Powstały w ten sposób przeciwatomowy schron, został wyposażony we wszystkie systemy czyniące go niezależnym od świata zewnętrznego. Znajduje się tutaj nawet podziemny dworzec kolejowy, kolei normalnotorowej z kilkusetmetrowej długości peronem.
Wojsko przestało wykorzystywać to miejsce w 1993 roku, w 1995 roku Komplexlager 12 został sprzedany osobie prywatnej a kilka lat później zaczęła się jego powolna dewastacja. Przykro jest patrzeć jak kolejne elementy wyposarzenia są stopniowo cięte palnikami i wywożone na złom. W ten sposób powoli znika jedno z najciekawszych tego typu miejsc w Europie… (2012 rok)